!help me !plz

اینی که الان میخام بنویسم یه چیزه خیلی مسخره ایه ها! ولی نمی دونم چرا این چیزه مسخره چن روزه رفته رو اعصابم. ینی خیلی خیلی رفته رو اعصابما!

میتونین بهم بگین شما ، اگه یه دوستی داشتین که خیلی باهاش صمیمی بودین ، حداقل قبلنا، مثلن فک کن یه دوستی داری ده یازده ساله با هم دوستین. و از این مدت مثلن 5 سالش واقعن با هم صمیمی و خیلی نزدیک بودین. و پنج ساله بعدی حالا به هر دلیلی یکم از اون صمیمیت کم شده باشه اما هنوز خیلی با هم دوست باشین خب؟ بعد این دوستتون خیلیم دوسته خوبی باشه ها، ینی همیشه کمک کرده باشه بهتون و اینا ، ولی همیشه ینی از همون اولیم که با هم دوس شدین ، هی سعی کرده باشه خودشو شبیه شما بکنه!

میدونی ، بذا اینجوری بگم اصن ، من و ف ، ده سالی هست با هم دوستیم. از دبیرستان. بعد قبلنا خیلی با هم دوست بودیم. ینی حتا بیرون از مدرسه ام هرجا میخاستیم بریم با هم بودیم و کلی خوش میگذشت بهمون.اما الان یه مدت زیادی شاید دو سال شده که به دلایلی که من واقعن نمی دونم ! ارتباطمون کم شده و یه گوشه کنایه هاییم شنیدم ازش البته! ولی هربار یه قراری گذاشم پیچونده! و نیومده.

بذارین از یه ذره قبل تر بگم:

من یه بار گفتم ، بازم میگم ، نمیدونم چرا با اینکه آدمه مفیدی نیستم ، اما موثرم! ینی همیشه تو گروهای دوستی یه جورایی بدون اینکه بخام میشم محل اتصال و نقطه ی ثقل و رهبر! و واقعن هیچ وخت خواسته ام نبوده.چون اصلن از عهده ی مدریت بر نمیام! ولی به قولی مدیریت روابط و احساسات گروهای دوستی همیشه با من بوده. و من بودم که میان داری میکردم و بچه ها رو با هم نگه میداشتم و نمی ذاشتم اختلاف سلیقه ها باعث بشه گروه از هم بپاشه.

تو دوران دبیرستان تو گروه چاهار نفره مون اگه من یه روز حوصله نداشتم همه حوصله نداشتن. اگه بگو بخند بودم همه خوش بودن. بعد همین انقد موثر بودنه من شده بود مشکل مشاور مدرسه مون که دخترش تو گروه! من بود. و چند باری منو کشید کنار و گفت انقد سر گروه بازی و رئیس بازی برا اینا در نیار! تو شدی الگوی اینا و اینام به تو نگا میکنن! و تو اخلاقای پسندیده ای! نداری! و اینا. و هر چقدر من میگفتم بابا من عرضه ندارم ! باور کن من عرضه ی رهبری ندارم! من اصن غلط بکنم به دوستام بگم چیکار بکنن. من کاره خودمو میکنم! ول کن نبود. تا جایی که من رفتم پیشه مدیرمون و جریانو بهش گفتم و اونم گفت آره من میدونم این خانوم چن بارم به من اینا رو گفته و من اصلن نذاشتم حرفو به این جاها برسونه وگفتم مشکل از دختر خودته و فلانی هم درسش خوبه هم فعالیتای جانبیش! و دختر تو خودش باید شرایط خودشو در نظر بگیره که وختی درسش ضعیفه به درسش برسه و دنبال کارای دیگه نباشه و اینا.

ولی انقد این مسئله رو کش داد تا بلخره همه فهمیدن و دو تا دیگه از دوستامم خیلی برخورد بدی با من کردن و همین "ف" وختی بهش گفتم بیاد پیشه خانوم مدیر و جریانو توضیح بده نیومد و اون یکی هم گفت من اصلن نمی دونم و یادم نیست و ... . و خانم مشاورم کوتاه نمیومد و مدام افته تحصیلی دخترشو می انداخت گردنه من! و انقد مسخره بازی در آورد که کلن گروهمونو از هم پاشید و به خاطر استرسا و فشارایی که روم بود اونسال امتحانامو خوب ندادم و معدلم شد 18!

بعد تو اون دوران فقط مدیرمون و یه معلم آماری که واقعن نمی دونم چرا! از من خیلی راضی بود و معتقد بود خیلی استعداد دارم و دختر خوبیم ، طرفداریمو میکردن و حتا یادمه این خانوم آمار بدون ترس از سِمتِ مامان دوستم ، برگشت بهش گفت تو و مامانت خودتونم میدونین مشکل جایه دیگس و فلانی رو بهانه کردین و به "ف" و اون یکی دوستم هم گفت اصلن ازتون توقع نداشتم که این کارا را رو با دوستتون بکنید. اونم دوستی که من میدونم همیشه براتون کم نذاشته چه تو کمک درسی چه تو دوستی . و من می دونم که شماها الان پشتشو خالی کردید ولی این بازم انقد معرفت داره که میگه نه و این مشکل منه و اینا.

خلاصه اونسال که تموم شد ، "ف" و اون یکی دوستم تو تابستونش گفتن که آره ببخشید و ما نمی تونستیم اون موق چیزی بگیم و اینا و منم چیزی نگفتم. بخشیدمشون. هیچ وختم پشیمون نشدم به خاطرش.

و سال بعدش دوباره با "ف" با هم تو یه کلاس بودیم. و فقط من دوستش بودم. ینی اگر من یه روز غایب بودم اون عملن تنها بود. در حالی که من با همه ی کلاس رابطه ی خوب و دوستانه ای داشتم .(کلن "ف" خیلی کم حرف و خجالتی و درون گراس. والانم تو دانشگاه فقط با یه نفر دوسته و خیلی از رفتاراشم داره مث اون میشه. مث آرایش کردن و اینا! ) اونم به خاطر اینکه من اومدم رشته ی ریاضی اومد. و حتا یادمه روزه اولی که ریاضی داشتیم و من یه دفتر از این 400 برگای پاپکو که سیمی بودن و کلفت خریده بودم ، و "ف" دفترش یه مدل دیگه بود ، فرداش رفت دقیقن عین همون دفتر منو خرید. و خطش الان انقد شبیه خطه منه که میشه اشتباه گرفتش. فقط خودمون دوتا میدونیم کدوم خطه کیه! البته تقلید خط برای من و "ف" که نقاشیمون خوبه خب قطعا کاره خیلی راحتیه!

بعد کتونیاش شد شکله کتونیای من. بعد سوئیشرتش. مانتوش. حتا حرف زدنش. و سال بعدش که من گفتم برم هنر اونم گفت منم میام. بعد من قبول شدم و اون نشد. منم گفتم میخام برم دانشگاه آزاد مترجمی زبان بخونم! و الان که فک میکنم میبینم دقیقن از همین جا همه چی بدتر شد:

من دانشگاه قبول شده بودم ولی دوس نداشتم. دوس داشتم مترجمی زبان بخونم. و آرزوم بود. و به "ف" گفتم. اونم همون موقعی که داشت برای دانشگاه آزاد ثبت نام میکرد به جای هنر ، زبان انتخاب رشته کرد. و مترجمی زبان ایتالیایی قبول شد. و زنگ زد به من وگفت آره اولین انتخابم انگیلیسی بود و قبول نشدم. تو چی ؟ گفتم من اصن شرکت نکردم.(من انتخابام همه مترجمی و ادبیات و آموزش زبان انگلیسی بود. ولی دمه آخر بابام از کنکور دادن منصرفم کرد)

و بعد هربار با هم رفتیم بیرون و خرید ، دیگه چیزی نمی خرید و من خرید میکردم و اون فرداش با مامانش میرفت همونو ، دقیقن همونو میخرید حالا مثلن یه رنگه دیگشو! من هیچ وخت ناراحت نشدم برام عجیب بود فقط.

دیگه تیپش کاملن شده بود شبیه من. هردومون آل استارای رنگی داشتیم و کوله پشتی و جا کلیدی هر دومون از این لنگه کفشای آل استار بود. و من تصمیم گرفته بودم گوشیمو عوض کنم. و مدل گوشیمو گفتم. و "ف" دقیقن  پنج روز بعد رفت همونو خرید. من پولمو یه جای دیگه خرج کردم و نشد بخرم اون گوشی رو.

دوربین خریدم. وختی فهمید رفت دنبالش و چون اون مدل دیس کانتینیو شده بود یه مدل دیگه شو از همون رنج خرید. لب تاب خریدم. کمتر از دوهفته بعد رفت خرید. گفتم ام پی تری پلیر های اپل، خوبن قشنگن. رفت خرید و گفت ماله تو چه رنگیه؟ گفتم من نخریدم!خنثی

و این رقابتی که من واقعن هیچ وخت توش شرکت نداشتم به صورت نامحسوس ادامه داشت. اینی که میگم شرکت نداشتم به خاطر اینه که "ف" خیلی خیلی از طریقه مالی ساپورته. ینی مامان و باباش خیلی راحت براش خرج میکنن.( حتا یادمه یه بار من یه ساعت مچی خریده بودم که خودمم نمی دونستم فِیکه از یه مدل معروف و "ف" میدونست و رفته بود اصله شو خریده بود و وختی قیمت مال منو ازم پرسید تازه فهمید که چه خبره! بعد بنده ساعته من پاره شد و منم دیگه دستم نکردم اونم ساعتشو گذاشت کنار و وختی چند بار ازش پرسیدم چرا دستت نمی کنی دیگه گفت باتریش تموم شده! ) تو خانواده ی ما ولی اینطوری نیست. ما هر کدوم یه مبلغ مشخص ماهیانه داریم و باید خودتو باهاش وفق بدی . ولی میتونی یه مبلغی به عنوان قرض بگیری و هر طوری که راحت بودی برگردونی، حالام که من و دادشم خودمون حقوق داریم و من اصلن روم نمی شه که بخام به بابام بگم پول بده من فلان چیزو بخرم یا برام بخر. حالا ممکنه غر بزنم و الکی بهونه کنم ولی واقعن هیچ وخت دوس نداشتم که پول وسایلمو مامان و بابام بدن. و همه ی دوستای دیگه ام هم دقیقن همین جورین. ینی دیگه دورانی که مامان و بابامون ما رو به خاسته هامون برسونن به پایان رسیده ! برای همه مون به جز "ف"

بعد این رقابت حالا به جاهای باریک کشیده . و چند روز پیش که رفتم کادوی تولدشو بدم بهش از چیزی که دیدم واقعن وحشت کردم. "ف" استخون بندی خیلی درشت و کلن هیکله پری داشت. ولی بینی فوق العاده زیبا و خوش فرم و چشمای قشنگ و پیشونی بلند و ابروهای پر و صورت زیبا و با نمکی داشت. ینی واقعن حتا بدونه ذره ای آرایش زیبا بود.حالا ...

فقط یه پوست روی استخون مونده بود! ینی کاملن شده بود اندازه ی من و یا شاید از منم لاغر تر! و صورتش انقدر زشت و بیمار شده بود که واقعن شوکه شده بودم. ینی باورم نمی شد این صورت بیحال و ابروهای ریخته و موهای پر پشتی که چسبیده بودن به سرش حالا، و این دستای لاغر الان همون "ف" باشه!

میدونی اصلن برام مهم نیستا ، به منچه. اصن خودشو بکشه از نخوردن. من فقط از یه چیزی خیلی ناراحت شدم. ینی تو تمام این سالا ، هر بار به چیزی عینه وسایل من خرید ، دست خط شو کرد عینه دست خطه من ، لحن حرف زدن و خندیدن و حتا تیکه کلاماشو ، هیچ وخت ناراحت نشدم. و هیچ وخت حتا فکر هم نکردم من لابد خیلی باحالم که این میخاد عینه من بشه. اصن حتا فکر هم نکردم داره این کارا رو میکنه که عین من بشه ! هیچ وخت بهشون دقیق نشدم.

الانم خیلی از اینا رو ، چون این اتفاق اخیر رفت رو اعصابم یادم اومد حتا!

میدونی از چی ناراحت شدم؟ از اینکه حدود دو هفته ی پیش که داشتیم با هم تلفنی حرف میزدیم من گفتم که میخام یه عر.و.س هلند.ی بخرم و خیلی دوس دارم و اینا. اونم برگشت گفت آخی . من بهش گفتم اگه بخام بخرم یه لو.تینو و نر و جوجه اشو میخرم که دستی بشه و این حرفا. بعد اون روز که رفتم دمه خونشون گفت : راستی منم یه عروس هلندی لو.تینو ی نره جوجه خریدم!

میدونی یه حسه خیلی بد. خیلی خیلی بد. خیلی بد بهم دست داد. حسه اینکه یکی "آرزوی" تو رو بدزده. یکی همیشه "رویاهای" تو رو بدزده. خیلی حسه بدی بود. خیلی . انقد که حتا با خودم فک کردم چقد حسوده! برای اولین بار در مورد دوستم همچین فکری کردم. برای اولین بار عصبانی شدم و با خودم فک کردم چرا خب؟؟؟؟

میدونم که حالا یه پرنده چیزه خاصی نیست. اصن هیچ کدوم از اینا ، یه دفتر ، عینک آفتابی ، کتونی ، کوله پشتی ، مانتو ، جین ، تی شرت ، اسپری ، ساعت ، لوازم آرایش ، ساعت و خیلی چیزای دیگه اصلن اهمیتی ندارن. هزارتا آدمه دیگه ام ممکنه عین همونی که من دارم داشته باشن. اصن اینا اصولن چیزه یونیکی نیستن که به خاطر داشتنشون فک کنی کاره خاصی کردی.تولید انبوه میشن. نه اختصاصی.

مشکله من فقط اینه که فک میکنم هر وخت از "خواسته هام" ، "برنامه هام" و رویاهام( آره مترجمی زبان خوندن همیشه رویای من بوده و هست ، داشتن اون گوشی اون موق خیلی برای من رویا بود! حتا همین پرنده ی خونگی داشتن ،بیشتر برای من یه رویاس ، چون ممکنه حالا حالا ها نتونم خانوادمو راضی کنم که بذارم یه پرنده که جیغ میزنه و پر میریزه رو بیارم تو خونه) باهاش حرف زدم ، ازم دزیده شون. و این آخری خیلی حسه بدی داد. ینی وختی دیدم دقیقن همونی که من گفته بودمو رفته خریده و اون در شرایطی که تا حالا  نه هیچ حیوون خونگیی داشته  و نه علاقه ای به نگه داری از پرنده!!!!!! خیلی ناراحت شدم.

و راستش شوکِ دیدنه قیافه و هیکلی که برای خودش درست کرده بود هم بی تاثیر نبود. و چند بار هم گفت که سایزش از 38 به 34 رسیده و من آبرو داری کردم و نگفتم بهش که عزیزم من الان 38 میپوشم هنوز و دقت کنی اون موق شما سایزت 42 بوده الان شدی 38! والا! من خودم الان 36 به زور اندازم میشه بعدن اون که دو سایز از من بزرگتر بوده همیشه و الان تازه شده اندازه من سایزش 34 ئه؟؟؟؟

حالا این قسمتای خاله زنکیو شما فاکتور بگیرید، (آخه اگه نمی نوشتم میمردم) ، کلن به نظرتون من با این حسه بدی که بهم میگه دوستیمو باهاش کم رنگ کنم و اصلن دیگه هیچ وخت از کاری که میخام بکنم باهاش حرف نزنم ، گوش بدم؟

آخه "ف" دوست خوبی بوده همیشه برای من و توی این رقابتیم که واقعن من نمی دونم چرا ! با من داره من هیچ وخت احساس ناراحتی نکردم ، به جز این دفه . و خیلیم ناراحتم که با خودم فک میکنم حسودی کرده به من. و دیشب خودمو مجبور کردم که معذرت خواهی کنم بابت افکارم در حضور خداوند. و به همه ی خوبیهایی که تا حالا برام داشته فک کردم . ولی راستش دلم خیلی گرفته. خیلی .

خب تو دلت نمی گیره وختی به ده سال دوستیت با یکی نگاه کنی و ببینی همیشه تو بودی که از یک "خاسته" و " رویا " و هر کوفته دیگه ای حرف زدی و صادقانه احساستو گفتی و همیشه اون بدستشون آورده؟؟؟

حالا عروس هلندیم میخام!گریهگریهگریهگریه

ناراحتم.خیلی. خیلی خیلی.حتا از اون وختی که پشتمو خالی کرد هم ناراحت ترم. چون الان انگار برام شمشیر از رو بسته .ناراحتنگرانگریه

 

/ 0 نظر / 3 بازدید